Janička

foto

Jmenuji se Janička, jsou mi 4 roky a všichni mi říkají malá Kanada. Celé maminky těhotenství bylo v naprostém pořádku, ovšem můj příchod na svět nebyl úplně ideální. Musela jsem na svět vyvolávaným porodem, který trval více jak 12 hodin. Po 3 dnech mi lékaři zjistili, že mám po porodu zlomenou klíční kost. Také jsem nemohla být u maminky (ta musela být ihned operována) a jelikož maminka musela být na bezezbytkové dietě, nebylo pro mě mlíčko.... no a teď už předávám slovo mamce...

Janička je od malička hodně plačtivá, nemá ráda kontakt, nechtěla se chovat a celé noci byla vzhůru. Věděli jsme, že má opožděný vývoj již od začátku, nepásla koníčky, neotáčela se, neseděla a tak se rozjel kolotoč rehabilitací, plavání apod., ale bohužel nechtěla spolupracovat a neustále plakala. Navštěvovali jsme různé pohybové hrátky, atletiku, chodily na ergoterapie, rehabilitace, hipoterapie, lázně apod.

Ve 3 letech byl Janičce diagnostikován autismus a těžká mentální retardace. Janičce je nutné dopomoci při každodenních činnostech. Neukousne tuhou stravu, zeleninu není schopná přijímat ani rozkousat, je velmi neobratná, nemluví a nosí plenky. Při vyměšování vnímáme také problém, takže po týdnu musíme vždy nasadit klystýr, což je s její diagnózou velmi složité. V oblasti jemné a hrubé motoriky bohužel vnímáme také deficit. Naše hlavní přání je, že bychom chtěli absolvovat intenzivní čtyřtýdenní neurosenzorické terapie ve Verheul centru v Ostravě. Základem terapie je Snoezelen koncept, který je zaměřen na celostní práci s dětmi a má velmi pozitivní reference. Tuto terapii jsme již absolvovali a Janičce moc pomohla, dokonce se během pobytu i párkrát usmála.